Krajská nemocnice Tomáše Bati

Důležitým lokálním tématem je pro mě plánovaná výstavba nové nemocnice ve Zlíně.

Já mám v otázce nové nemocnice jasný názor. Jsem jednoznačně proti výstavbě nové nemocnice. Jedná se o naprosto netransparentní projekt s příliš mnoha pochybnostmi. Při takto důležité investici bych očekával, že se bude vybírat z několika možných variant, přičemž ke každé bude vytvořena detailní a vyčerpávající studie. To se bohužel nestalo. Vedení kraje nám studie pořád slibovalo, do dnešního dne jsme je ale neviděli.

Nesedí mi ani ekonomická stránka celého projektu. Cena projektu se postupně zvyšuje. Pořád navíc nelze věřit tomu, že budou reálné náklady opravdu odpovídat částce, o které nyní hovoří hejtman Čunek. Mění se také způsoby financování splátek úvěru. Současná ekonomická situace dle mého nenahrává tomu, aby se kraj zadlužil a prováděl tak riskantní investici. Investovat samozřejmě musíme, ale musí to být investice, na kterých se bude spolupodílet i stát. Vždy by to ale mělo být maximálně promyšlené a založené na relevantních datech. Stát si v nejhorším případě peníze natiskne, kraje nikoliv. Stát se však rozhodl spolufinancovat pouze nemocnice fakultní, tento status však naše krajská nemocnice nemá a ani mít nebude, neboť tu nemáme lékařskou fakultu. Tato skutečnost pak bude mít i velmi negativní dopad na získání nových odborníků a dalších pacientů. Lékaři požadují odborný růst a ten jim může garantovat pouze nemocnice fakultní.

Za velice nevhodný a nešťastný považuji způsob, jakým byl projekt politicky protlačen. I podporovatelé stavby nové nemocnice přiznávají, že to důvěryhodnosti projektu příliš nepřidalo. Místo kultivované a odborné diskuze a následného transparentního politického projednání jsme se dočkali neúplných a nepravdivých informací a protlačení na sílu.

Politici dostávají mandát od voličů. Před volbami před ně předstupují s politickým programem a konkrétním plánem, který chtějí v úřadu realizovat. Vadí mi, že výstavbu nové nemocnice neměla žádná vládnoucí strana ve svém programu. K tak důležitému kroku tedy nemají mandát. To je ale nezastaví. Prostě si chtějí prosadit svou nehledě na názor veřejnosti.

Proto jsem se vydal cestou referenda. Chci slyšet názor lidí .Chci jim dát prostor, aby se k tomuto tématu vyjádřili. Chci, aby se k nim dostalo co nejvíce pravdivých informací a argumentů z obou stran. Krajské referendum je pro tuto situaci ideálním nástrojem. To je cílem referenda. Cílem referenda není, aby se zabránilo výstavbě nové nemocnice. Primárně chci získat zpětnou vazbu od občanů. Samozřejmě budu rád, pokud vezmou v potaz moje názory a argumenty. Nejde ale o mě. Jde o náš kraj a naši nemocnici.

K tomu, aby se nám podařilo referendum uskutečnit jsme společně s hlavní tváří iniciativy Zachraňme Baťovku Ondřejem Martínkem založili spolek Zachraňme naše zdravotnictví, z. s.

Veškeré informace k referendu naleznete zde: https://www.zachranme-batovku.cz/